hemeğlenceli hemlezzetli

Tarih boyunca önemli bir liman kenti olan Pitane , İzmir’in saklı cenneti Çandarlı, gerek doğal güzellikleri, gerekse işletmeleriyle misafirlerine unutulmaz anılar yaşatır. Musti Bistro&Bar 1995 yılının Mayıs ayında bu düşünceyle doğdu. Samimi ve sıcak ortamlarda yaşanan 'Slow Food' deneyimi bizim her zaman hoşumuza giden bir şeydi ve kendi mekanımızı da bu konseptte oluşturmak istedik. 13. yüzyıldan kalan Çandarlı Kalesi’nin altında deniz ile iç içe bir mekanız.

Türk mutfağının en zengin ve özgün lezzetlerinden olan Ege Mutfağı’nı, Çandarlı’nın öne çıkan parçalarıyla harmanladığımız menümüzde, soğuk Ege Denizi’nin tuzlu sularında yetişen, leziz balıkları ve kalamar, ahtapot, karidesin muazzam tatlarını sizler için hazırlamaktayız. Yemeklerin lezzeti kadar porsiyon miktarları ve sunum da her zaman dikkat ettiğimiz konuların başındadır. Çok lezzetli olduğu halde tek lokmada biten tabaklar yerine bu keyfin zamana yayılmasını istedik. Rastgele bir tabakta, rastgele sunmak istemedik yemeklerimizi. En uyumlu garnitürler yanında, o tabaktaki yemeğin tadı kadar görüntüsünün de hafızanızda yer etmesini istedik. Biz bir yemeğin önce göze, sonra burna, ardından damağa hitap etmesi gerektiğine inanıyoruz. Aynı tariften çok farklı tatlar çıkabileceğini bilecek kadar tecrübeliyiz mutfakta. O yüzden kullandığımız malzemelerin tazelik ve kalitesi bizim için her şeyden önemlidir.

Köy pazarının en doğal taze otları olan Akkız, Malatura, Develik, Hindibağ, Kazayağı, Gelincik gibi doğada yetişen otlarla harmanladığımız mezelerimizi, şefimizin günlük organik taze süt ile mayaladığı yoğurtla sizlerle sunuyoruz. Tabiki şefimizin kritik dokunuşlarıyla ve sevgisiyle unutulmaz birer deneyime dönüştürüyoruz.

Musti Bistro&Bar olarak siz misafirlerimize günün her saatinde yemeğinizi yerken sohbetinize eşlik edecek, alkollü ve alkolsüz, soğuk ve sıcak içecekleriyle nezih bir ortam sunmaktayız. Unutulmayacak anılar yaşamak için sizleri bekliyoruz.